Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki.
Glenn Doman

PRZEDSZKOLE NR 54 „FANTAZJA” jest placówką o profilu ARTYSTYCZNO-JĘZYKOWYM.

W przedszkolu wdrażana jest Innowacja Pedagogiczna pt. „Przedszkole Dwujęzyczne Fantazja - Bilingual Kindegarden Fantasy".

W każdej grupie pracują dwie nauczycielki (zmianowo), pomoc nauczyciela (grupa MISIE), woźna oraz lektor języka angielskiego (Firma Językowa „My Little School”) - 5 godzin dziennie, komunikujący się z dziećmi wyłącznie w języku angielskim (dodatkowa opłata wnoszona przez rodziców).

Dzieci uczą się języka obcego zarówno w trakcie codziennych, naturalnych sytuacji jak i podczas zabaw oraz zajęć organizowanych. Sprzyja to naturalnej dwujęzyczności dzieci. Okres przedszkolny to bardzo korzystny czas dla rozpoczęcia „przyswajania” drugiego języka. Jest to bowiem okres szczególnej wrażliwości językowej, który potem zanika. Nauka przychodzi zupełnie naturalnie. W związku z tym, istnieje duża szansa na osiągnięcie przez dziecko dwujęzyczności w późniejszym okresie. Program autorski nauczania dwujęzycznego powstał w oparciu o program Doroty Dziamskiej i Marzeny Buchnat „Zbieram, poszukuję, badam”.

 

PRZEDSZKOLE NR 54 „FANTAZJA” usytuowane jest na osiedlu Przymorze. Znajduje się pomiędzy żłobkiem i przychodnią, z dala od hałasu, szumu i ulicznego zgiełku, blisko morza, z korzystną linią komunikacyjną oraz dogodnym dojazdem i parkingiem – dostępnym także dla rodziców. Przedszkole cieszy się dobrą opinią wśród społeczności lokalnej jako placówka otwarta, realizująca swoje zadania w sposób rzetelny, atrakcyjny i dostosowany do potrzeb indywidualnych dzieci i ich rodziców. Budynek przedszkola jest budynkiem wolnostojącym, piętrowym, z wyremontowanym tarasem. Jest otoczony rozległym, pięknym ogrodem, z bezpiecznymi i nowocześnie wyposażonymi w drewniane urządzenia placami zabaw, torem przeszkód, małą ścianką wspinaczkową oraz boiskiem („Mały Orlik”) do gry w piłkę nożną i koszykówkę oraz miejscem do wypoczynku (ławostoły dla dzieci i dorosłych).

 

PRZEDSZKOLE urządzone jest nowocześnie i funkcjonalnie. Spełnia wymogi bezpieczeństwa (monitoring, domofon, 24-godzinny nadzór, bramka bezpieczeństwa na I piętrze, ogrodzony i zamykany plac zabaw). Dla dzieci przygotowane są: cztery przestronne, słoneczne i kolorowe sale dydaktyczne do zajęć i zabaw wraz z łazienkami; duża i bardzo dobrze wyposażona sala do zajęć ruchowych, muzycznych, teatralnych, niezastąpiona także do organizacji uroczystości i różnych imprez okolicznościowych. Placówka posiada również salę edukacyjną i do pracy terapeutycznej wraz z tablicą multimedialną, bibliotekę/pokój do terapii logopedycznej oraz "Latającą Bibliotekę". Szatnia wyposażona jest w indywidualne półki z kącikiem zabaw pod nazwą „Kącik Zabaw Zielonej Żaby”.

 

PRZEDSZKOLE dysponuje miejscami dla dzieci 3, 4, 5 i 6-letnich. W przedszkolu funkcjonują 4 grupy. Zgodnie z przedszkolną tradycją każda grupa ma swoją nazwę – MISIE (dzieci 3 i 4-letnie), SKRZATY (dzieci 4 i 5-letnie), TYGRYSKI (dzieci 3, 4, 5 i 6-letnie) i SMERFY (dzieci 5 i 6-letnie) - wszystkie grupy dwujęzyczne.

 

KADRA PEDAGOGICZNA jest wykwalifikowana, o wysokim poziomie kompetencji zawodowych, moralnych i etycznych. Wszyscy nauczyciele posiadają drugi, a nawet trzeci kierunek nauczania.

 

W PRZEDSZKOLU realizowana jest Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego, Koncepcja Pracy Przedszkola Nr 54 „FANTAZJA”, Program Edukacji Artystycznej „Przedszkolak Artystą”, Program Wychowawczy Przedszkola Nr 54 „FANTAZJA”, wybrane programy wspomagające rozwój dziecka oraz programy własne: Program Opiekuńczo-Wychowawczy w Zakresie Adaptacji Dziecka do Przedszkola „Pierwsze Kroki w Przedszkolu”, Program Edukacji Prozdrowotnej w Zakresie Aktywności Ruchowej z Profilaktyką Wad Postawy dla Dzieci 3–6 letnich „Jak Dbać o Prawidłową Postawę Ciała”, Program Edukacji Regionalnej „Kaszuby”.

 

PRZEDSZKOLE FANTAZJA posiada swoje TRADYCJE: Spotkania Adaptacyjne, Uroczyste Pasowania na Przedszkolaka (w każdej grupie), Owocowo-Warzywny Dzień Łasucha (środa), Dzień Zabawek (piątek), Uroczyste obchodzenie Urodzin naszych wychowanków, Wspólne z rodzicami/opiekunami obchodzenie świąt i kultywowanie tradycji, przedstawienia teatralne w wykonaniu rodziców, Kiermasze Świąteczne, Śladami Mikołaja - zabawa tropiąca, Bal Karnawałowy, Noc w Przedszkolu (najstarsze grupy), Festyn Rodzinny, Symbole przedszkola - Klucz, Księga i Flaga, Własny Hymn Przedszkola.

 

NASI RODZICE są aktywnymi współtwórcami działań edukacyjnych. Prowadzą dla dzieci zajęcia, podczas których prezentują swoje pasje i zawody oraz występują w proponowanych przez nauczycielki przedstawieniach.

 

DZIENNA STAWKA ŻYWIENIOWA dziecka w przedszkolu wynosi 10,- zł. Oferujemy trzy (wg deklaracji), a tak naprawdę pięć (przygotowywanych w naszej nowoczesnej kuchni przedszkolnej) zawsze świeżych, smacznych, zdrowych i urozmaiconych posiłków: od godz. 8.00 - śniadanie, godz. 10.00 - drugie śniadanie (owoce lub warzywa), o 12.00 i 14.00 obiad (podzielony na życzenie rodziców na 2 części: 12.00 – II danie, 14.00 – zupa) i od godz. 15.00 - podwieczorek. Dzieciom przebywającym dłużej w przedszkolu (od godz. 16.30) oferujemy kanapki. W każdej sali zabaw znajdują się butle z wodą niegazowaną. Bierzemy udział w programie "Gdańsk JeMy Zdrowo".

W naszym przedszkolu dziecko i jego potrzeby są priorytetem. Dzieci czują się tutaj dobrze i bezpiecznie. W miłej atmosferze łatwo zawierają nowe przyjaźnie, uczą się wiary we własne siły, rozwijają zainteresowania i zdolności, nabywają wiedzę i umiejętności niezbędne do dobrego startu szkolnego, osiągają sukcesy.

Więcej informacji na stronie: www.p54.edu.gdansk.pl oraz na Facebooku: Przedszkole Fantazja.

 

Przedszkole FANTAZJA jest placówką o profilu artystycznym i językowym. Kładzie szczególny nacisk na rozwijanie zdolności i zainteresowań plastycznych, muzycznych i teatralnych dzieci oraz kompetencji językowych.

 W przedszkolu realizowana jest:

 • Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego,
 • Koncepcja Pracy Przedszkola Nr 54 FANTAZJA,
 • wybrane programy wspomagające rozwój dziecka,
 • programy własne:
 • INNOWACJA PEDAGOGICZNA – 5 godzin dziennie lektor w każdej grupie, realizujemy Program „Przedszkole Dwujęzyczne Fantazja – Bilinguar Kindegarden Fantasy”,
 • Program Opiekuńczo-Wychowawczy w Zakresie Adaptacji Dziecka do Przedszkola "Pierwsze Kroki w Przedszkolu",
 • Program Edukacji Prozdrowotnej w Zakresie Aktywności Ruchowej z Profilaktyką Wad Postawy dla Dzieci 3–6 letnich "Jak Dbać o Prawidłową Postawę Ciała",
 • Program Edukacji Artystycznej "Przedszkolak Artystą",
 • Program Edukacji Regionalnej „Kaszuby”
 • Program Wychowawczy Przedszkola Nr 54

Realizując podstawę programową i wybrane programy dbamy o:

 • stymulowanie wielokierunkowego i wszechstronnego rozwoju dzieci;
 • indywidualne podejście do wychowanka i integrację społeczną dzieci;
 • rozwój samodzielności i twórczej aktywności dzieci;
 • odkrywanie talentów i rozwój wrażliwości, zainteresowań i zdolności;
 • poznawanie rzeczywistości w życzliwej i pełnej akceptacji atmosferze.

 

Przedszkole proponuje oprócz kompleksowych zajęć wychowawczo-dydaktycznych, bogatą gamę zajęć i zabaw:

 • 2 x w tygodniu język angielski dla dzieci 3, 4, 5 i 6-letnich,
 • 1 x w tygodniu FitKlasa - gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna dla dzieci 6-letnich,
 • 2 x w tygodniu terapia logopedyczna dla dzieci z wadami wymowy,
 • 2 x w tygodniu religia dla dzieci na życzenie rodziców (wniosek do dyrektora),
 • 2 x w tygodniu poranek muzyczny (rytmika) - RR
 • 1 x w miesiącu koncert Musica Viva - RR
 • 1 x w miesiącu teatrzyk - RR
 • 1 x w tygodniu zabawy z komputerem – dzieci starsze.

 

W przedszkolu FANTAZJA są także oferowane dodatkowe zajęcia i zabawy:

 • Lektor języka angielskiego w każdej grupie – 5 godzin dziennie,
 • 1 x w tygodniu zajęcia taneczne Taneczne podróże – 30 min.
 • 1 x w tygodniu - zajęcia ruchowe „Multisport”

 

Istnieje także możliwość zorganizowania innych zajęć zgodnie z potrzebami dzieci i na wniosek rodziców.